17 C
Нур-Султан
Суббота, 10 июня, 2023
spot_img

Шығармашылық патшалығы

                             Шығармашылық патшалығы.

                                     /тәрбие сағаты\

                                        Умиталиева Н.Р. . І санатты    

                                ІІІ деңгейлік курс бойынша сертификатталған

                                 №1 орта жалпы білім беретін мектеп

                                                      Орал қаласы

Мақсаты:а)білім–білік, дағды машықтарын қалыптастыру, шығармашылық елесті және теориялық абстракты ойлауын дамытатын тапсырмалар мен жаттығулар орындауды меңгерту; ә)логикалық қабілетін, фантазиясын дамыту, шығармашылық қасиетін шыңдау;б)мейірімділікке, ұйымшылдыққа, еңбексүйгіштікке тәрбиелеу.

Әдіс–тәсілдер:сұрақ–жауап,көрнекілік,проблемалық ізденіс,әңгімелеу,талдау,жинақтау.

Көрнекілік:тақырыпқа сәйкес бейнеленген плакаттар, суреттер.

Барысы.

I. Ұйымдастыру бөлімі.

 МақсатыМіндетіКүтілетін нәтижеМұғалімнің қызметіОқушының іс-әрекеті
Эмоциялық қалып. а)«Жылылық»  Оқушылардың қатысымын, сабаққа дайындығын тексеру.Жолдастыққа тәрбиелеуЖақындық,мейірім,жақсы сөз, тілек айту қуаныш, шаттық.-Балалар, сіздер бір-біріңіздің алақандарыңызды алақандарыңызға қойғанда қандай сезімде болдыңыздар? Әрине, жылылық сездіңіздер.Оқушылар бір-бірінің алақандарын алақандарына қойып жақсы тілек тілейді.
Олай болса сабағымызды мейірім , жылылық, сәттілікпен өткізейік.
ә) «Ең әдемі күлкі»Соңында өздерін қалай сезінгендерін айтады.Өзін – өзі құрметтеу.Шаттану, қуаныш, еркіндік, достық.-Құрметті оқушылар, бүгінгі тәрбие сағатымызды өз бойымыздағы жақсы қасиеттерді бағалай отырып өзін-өзі тәрбиелеу жолдарын бастаймыз. Данышпан философ Фалес айтқан: «Дуниедегі ең үлкен нәрсе-кеңістік. Бәрінен жүйрік — ой. Бәрінен дана -уақыт. Бәрінен жеңіл -басқаға ақыл айту. Бәрінен қиыны –өзіңді — өзің тану.»Қол айнаға қарап әр оқушы әдемі күлкіні бейнелейді.
б) «Іскерлік ойын»Бірін – бірі қолпаштау айту.Ұйымшылдық, достық, сыйласу.Жылылық, жылы сөз.-Рахмет балалар! Әрбір жүректен шыққан жылы сөз біз үшін жылы ахуал қалыптастырады.(Шеңбер тәрізді түрегеп тұрады) -Арман, сен бүгін ерекше көріктісің. -Әнел, көркіңе ақылың сай.
Геометриялық фигуралар.       И.Панарин тесті.                                             I. КіріспеИ.Панарин тесті бойынша әркім өзін тану.                                                       Ертегіні тыңдай отырып қорытынды  жасау.  Өзіне деген сенімділік.                                                       Көмек, қамқорлық                Әр оқушы өзі таңдаған фигура нені білдіретінін біледі.     Оқушының өзінің қоғамдағы орнын табуға талпынысы.                                       Жағдаяттан шығу. Ой жалғастыру.-Қазір сендер әрбір столда тұрған геометриялық фигураға назар аударыңдар. Әркім өзіне ұнаған фигураға барып отырды. -Неге осы фигураны таңдадыңдар? 1) Таңдаған лидерлік қабілеті бар, алдына қойған мақсатына жететін, басқарушылық қабілеті басым оқушылар. 2) Өте еңбекқор, төзімді таңдаған өз жұмысының шебері, бастаған істі аяғына дейін жеткізетін жандар. 3) Таңдағандар жаңа идеяларға жақын,білуге құмар,ізденгіш оқушылар. 4) Өте мейірімді, басқаның қайғысын, қуанышын бөлісуге даяр тұратын оқушылар. …Ерте, ерте, ертеде «Шығармашылық» атты ақылды, данышпан патша өмір сүріпті. Ол көп елдерді аралап ілім-білім, өнер жинапты. Күндердің бір күнінде өзге патшалықтың білімі, ақыл-парасатымен даңқы шыққан үш уәзіріне қолқа салып, уақытша қызмет етуге еліне алып келеді. Уәзірлер ақылы асқан патшаға қызмет етеді, жастарды білімге, өнерге баулиды. Сөйтіп, елдің халқы шат-шадыман, тыныш, адал еңбекпен өмір сүреді. Олар өз патшасына риза болып, сол елдің атын да «Шығармашылық патшалығы» деп атапты. Арада айлар, апталар сырғиды, күндер зулайды, жылжып жылдар өтеді. Бір күндері уәзірлер көңілсізденіп мұңға батады. Ертегімізді осы жерден үзейік.Уәзірлердің көңілсіздену себебі неліктен деп ойлайсыздар? (Сұрақ-жауап сарапқа салынады.) Олар еліне қайтуға рұқсат сұрайды, патша оларға бірнеше тапсырмалар береді. Бірақ тапсырмаларды орындауға уәзірлердің көңіл-хошы болмайды. Сондықтан оларға мейірімділік танытып, тапсырмаларға біз көмектесейік.    4 топқа отырады.           төрт бұрыш, төрт қабырға жан-жақты, білімді.         бес бұрышты болу әр уақытта 5-тік алу.    
      -алға ұмтылу, үйрену бағытында.  
—           дөңгеленіп жүріп бәріне үлгеру, шапшаң болу.                                                                       -Көңілсіздік себебі – уәзірлер елін-жерін сағынған екен.(Ой жалғастырылады, толықтырылады.)
II. Негізгі бөлім.                                                                                                                                            
III.Қорытынды.                
Оқушылардың шығармашылық елесті теориялық абстракты ойлауын дамыту.                                 ЭКСПО —  2017 туралы мәлімет беру міндеті.                                                                                                 Бақытты сезіну.             «Қоштасу» жаттығуы.Еліне деген сүйіспеншілік. Логикалық қабілеті.                       Көрме туралы таныстыру.                                                                                                                                      Балалар ЭКСПО – 2017 туралы эскизбен танысты.                                                                             Өз ойларын ортаға салып EXPO-17 өз үлесін қосады.       Қуанышты,көңілді.                          -Елімізде 2017 жылы «EXPO-17» көрмесі болады. Оның қазірден бастап өнер тапқыштар өз ойларын ортаға салып жобасын жасап жатыр. Теледидардан естіп, көріп жүрсіңдер.   16 қазанда Елбасы Нұрсұлтан Назарбаевтың төрағалығымен ЭКСПО-2017 халықаралық көрмесіне дайындық және оны өткізу мәселелері жөнінде кеңес өтіп, онда көрме кешенінің архитектуралық  эскизі мақұлданды. Adrian Smith – Gordon  Gill Architecture компаниясының архитектуралық  эскизі таныстырылды. Бұл архитекторлық компания Дубайдағы әлемнің ең биік ғимараты – Бурж Халифаның жобасын жасаған. ЭКСПО өтетін алаңның жалпы аумағы – 173,4  гектар. Оның ішінде 25 гектары кешені өзіне тиесілі болса, 148 гектар аумақта тұрғын үй құрылысы бар. Тұрғын үй алаңы – 586 465 шаршы метр. ЭКСПО қалашығын құру Есіл ауданында, Қабанбай батыр, Хусеин бен Талал, Орынбор және Рысқұлов көшелері мен даңғылдарының тоғысында орналасады деп жоспарланған. Қазақстан павильоны киіз үйге ұқсайды. “Энергия әлемі”, “Тіршілік үшін энергия”, “Қолжетімді энергия”, “Менің болашақ энергиям” тақырыптық павильондары 4000 шаршы метрден, жалпы аумағы 16000 шаршы метрді, “Өнер орталығы” 14000 шаршы метр аумақта орналасады. Шар түріндегі әлемдегі ең үлкен ғимарат көрме кешені болады. Үш қабатты ғимараттың диаметрі 150 метр.
Ал ЭКСПО көремсін өткізу – беделімізді асқақтатар тағы бір осындай үлкен шара болмақ. Әрине, төрткүл дүние  көз тіккен халықаралық шараны абыроймен өткізу біз үшін зор мақтаныш, биік белес екені сөзсіз. Ендеше, осы ұлы шараны ұялмай өткізер күнге жеткенше асықпыз.
Қазір сіздер де сол ЕХРО-17-ге өз үлестеріңді қосып өнерлеріңді ортаға салыңдар.   -Барлығымыз шеңбердің ортасына оң алақанымызды соғамыз, оларды бірінің үстіне бірін қоямыз, әрі қарай сол алақанымызды да дәл осылай біріктіреміз. Кішкене үнсіздіктен кейін бәріміз бірге «Сау болыңдар!» деп айтамыз.
Әр топ жұмыстанады және оны өздері таныстырып қорғайды.             Сурет салу, қол өнер, өлең шығару, эссе жазу әр түрлі.                                                                                                             Уәзірлердің көңіл – күйін бейнелейді.               Оқушылар мұғалімнің айтқанын қайталайды.
Предыдущая статья
Следующая статья

Related Articles

ОСТАВЬТЕ ОТВЕТ

Пожалуйста, введите ваш комментарий!
пожалуйста, введите ваше имя здесь

Stay Connected

3,802ЧитателиЧитать
0ПодписчикиПодписаться
- Advertisement -spot_img

Latest Articles