Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Жасушалық биология. Су және органикалық заттар | Мектеп: « Б.Бейсекбаев атындағы мектеп-гимназиясы МДШО» МКМ |
Күні: 22.10.21 ж. | Мұғалімнің аты-жөні: Кузербаева Айнур Мейрамбековна |
Сынып: 7 «Б» | Қатысқандар саны: 21 Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы: §14 Органикалық және бейорганикалық заттар. Зертханалық жұмыс «Тамақ өнімдерін органикалық заттарға тестілеу» |
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары | 7.4.1.3 — азық – түліктерде көмірсулар, нәруыздар және майлардың бар екендігін дәлелдеу |
Сабақ мақсаттары | Барлық оқушылар: азық- түлік өнімдерінің құрамында көмірсулар, нәруыздар және майлардың бар-жоғын біледі; Оқушылардың басым бөлігі: азық- түлік өнімдерінің құрамында көмірсулар, нәруыздар және майлардың бар-жоғын дәлелдейді; Кейбір оқушылар: ғаламтор көмегімен қосымша ақпарат жинайды. |
Бағалау критерийлері | — Органикалық және бейорганикалық заттарды ажыратады; — Нәруыздар, майлар мен көмірсулар қандай өнімдерде болатынын біледі; |
Тілдік мақсаттар | Мәтінді оқып, суретті пайдаланып, талдайды. (тыңдалым, оқылым, жазылым, айтылым дағдылары). Лексика және терминология, пәндік терминдер: Органикалық заттар, бейорганикалық заттар, нәруыздар, майлар, көмірсулар, нуклеин қышқылдары |
Ресурстар | Оқулық, суреттер, топқа бөлуге арналған кеспе қағаздар және әртүрлі заттар, топтық тапсырмалар, кері байланыс, стикер. |
Құндылықтарды дарыту | Жеке жұмыс кезінде өзіне деген сенімділік, өзін-өзі көрсету, дұрыс таңдау жасау, жобалау, бағалау, сыни ойлау, сынды қабылдау, сыни пікір айта білу. |
Пәнаралық байланыстар | Химия |
Әдіс-тәсілдер | Шындық/Жалған, «алтын қақпа» ойыны, клиптограмм, биологиялық диктант, сәйкестендір,АКТ, бағалау, рефлексия. |
Алдыңғы білім | Су және элементтер, олардың тірі ағзалар үшін маңызы |
Сабақ барысы |
Уақыт | Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті |
Ұйымдастыру 1 минут | Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу. Оқушылардың зейінін сабаққа аударту. | Мұғаліммен амандасады. Кезекші есебі |
Үй тапсырмасын сұрау 5 минут | Өткен тақырып: Су және элементтер, олардың тірі ағзалар үшін маңызы «Шындық — жалған» әдісіарқылы үй тапсырмасын тексеру. Судың қайнау температурасы 1000 градусСудың үш күйі боладыОттек пен сутек судың құрамына кірмейді.Азот өсімдіктерде хлорофилл түзу үшін қажетКальций мықтылық қасиет береді ҚБ: «Мадақтау» 1 тапсырма 2 балл (10б) | Гугл форма Оқушылар ұялы телефонмен тапсырмалар ға жауап береді |
Жаңа сабақ 5 минут | Білу және түсіну Бейнесабақ «Органикалық және бейорганикалық заттар» тақырыбында дайындалған бейнесабақ көрсетіледі. | Интербелсенді тақта арқылы жаңа тақырып бойынша бейнесабақты көреді. |
3 минут | Құрамында көмірсулар,нәруыздар,майлар бар азық-түліктердің қима қағаздары таратылады, сол арқылы оқушылар өздері үш топқа бөлінеді Топқа бөлу: 1 топ Көмірсулар 2 топ Нәруыздар 3 топ Майлар | Топқа бөлінеді. |
12 минут | Қолдану Зертханалық жұмыс «Азық-түлік өнімдерін зерттеу» Жұмыстың мақсаты: тәжірибе негізінде азық-түлік өнімдерінің құрамында органикалық заттардың болатынына көз жеткізу. Болжам: азық-түлік өнімдерінің құрамында нәруыздер, майлар, көмірсулар әр түрлі мөлшерде болады. Органикалық заттар Керекті құрал -жабдықтар Қорытында Көмірсу 1 топ Екі үш тамшы йодты картоп түйнегінің кесіндісіне тамызыңыз. Қандай түс пайда болды? Неліктен? Нәруыз 2-топ Ұсақ туралған ет кесектерін алыңыз, сынауықтарға салып еттің үстіне сутегінің асқын тотыңын тамызыңыз. Не байқадыңыз? Май 3 топ Күнбағыс тұқымын алып, қабығынан тазартып, ақ қағаз бетіне салып,екіге бүктейміз де қатты затпен үгітеміз.Не байқалды? Қорытындысы: Крахмал — қара-көк, көкшіл түс пайда болады. Май — лайлы сұйықтық көрінсе, липидтердің бар екендігін дәлелдейді. Нәруыз — ерітіндінің көбікке айналуы байқалады. Дескрипторлар — Тәжірбие негізінде тамақ өнімдерінінің құрамында органикалық заттардың болатынын дәлелдейді Қ.Б « Бағдаршам» | Дәптерлеріне зертханалық жұмысты орындайды. |
5 минут | 1-топ. «Клиптограмм» әдісі Ф К Щ Ъ М Е З А Ө Х Қ А Д А Ұ М Ы Ы Й Ы Т О І И Ш Л Ж Т Э Р С Қ А Ю А Қ С У Ы Р В Р Н У К Л Е И Н Т Ұ З Д А Р В О М Р А Ю Я Ч Ю Н Ә Р У Ы З 2-топ. Биологиялық диктант ………………. – жасушаның негізгі органикалық заттары. 1 грамм нәруыз ыдырағанда …………. энергия бөлінеді.Бейорганикалық затттар ………………………………….. жатады.Органикалық заттарға …………………………………………. жатады……………………………… тұқымқуалаушылықты сақтау үшін қажет. 3 топ Кестені толтыр Органикалық заттар Кездесетін тағам түрлері Нәруыздар Майлар Көмірсулар Дескриптор Органикалық және бейорганикалық заттарды атайды,анықтама береді Органикалық заттарға бай өнімдерді жазады. Қ.Б «Басбармақ әдісі» | |
8 минут | Талдау «Алтын қақпа» ойыны «Темір қақпа» (с деңгейі сұрақтары) Заттарды неше топқа бөлеміз? (органикалық және бейорганикалық)Бейорганикалық заттарға нелер жатады?(су,тұздар,қышқылдар)Судың маңызды қасиеті? (ерігіштігі) «Күміс қақпа» (в деңгейі сұрақтары) 1 грамм май ыдырағанда бөлінетін энергия мөлшері? (38,9 кДж)Көмірсулар көптеп кездеседі тағамдар? (жүзім,қарбыз,қауын т.б.)Ағзадағы нәруыз мөлшері? (70-80 пайыз) «Алтын қақпа» (а деңгейі сұрақтары) Нуклеин қышқылдары? (ДНҚ тұқымқуалаушылықты сақтау үшін қажет)Органикалық заттар қайда түзіледі? (тірі ағзаларда)Нәруыздар дегеніміз?( мономері аминқышқылдары болып табылатын биополимерлер) ҚБ: « Екі жұлдыз,бір тілек» | Тапсырмаларды жеке-жеке жауап береді орындайды. Топ болып берілген тапсырмаларға жауап береді. |
Бағалау 2 минут | Топ бойынша үздік оқушыларды бағалау | Кунделік кз |
Кері байланыс 3 минут | «БББ кестесі» Білемін Білдім Білгім келеді | Бүгінгі сабақ бойынша кері байланысты жазады. |
Үй тапсырмасы 1 минут | 54 беттегі тақырыпты оқу, мазмұндау. «Органикалық заттар маңызы» тақырыбына эссе жазу. | Үй тапсырмасын күнделіктері не жазады. Эссе жазады. |
| | | | |