| « Жіктеу есімдігінің септелуі» Қазақ тілі 4 сынып Умиталиева Н. Р. І санатты. ІІІ деңгейлік курс бойынша сертификатталған № 1 орта жалпы білім беретін мектеп Орал қаласы | |
Мақсаты: | Жіктеу есімдігінің септелуін мәтіннен таба білуге, жіктеу есімдігінің септелуіне сөйлемдер құрастыра білуге үйрену. . | |
Күтілетін нәтижелер: | *Жіктеу есімдіктің септелуінің мағынасын түсінеді. *Жіктеу есімдіктердің септелуіне сөйлемдер құрастырып, оны мәтіннен таба біледі. | |
Керекті жабдықтар: | Қазақ тілі оқулығы 4-сынып , Әдістемелік нұсқау, жұмыс дәптері, | |
Сабақта қолданылатын өзара байланысты модульдер | СТО, оқыту үшін бағалау, көшбасшылықты анықтау. | |
| | Мұғалім әрекеті | Оқушы әрекеті | Бағалау | Ресурс | |
Кіріспе Тұсау кесер | 2 м 2м 2м | I. Ұйымдастыру бөлімі. Оқушылардың сабаққа дайындығын қадағалау. II.Үй тапсырмасын тексеру. 1.Жаттығуларын тексеру. 2. Ереже сұрау.Пилот-Штурман ІІІ. Үй жұмысын бағалау. 4. Көркем жазу Мен, сен, сіз, ол, біз, олар. Үлкенге де сіз, кішіге де сіз. 5. Сөздік диктант Жалбыз-наурыз айының аяғында өседі. Оның емдік қасиеті мол. | Жұптық жұмыс Ережелер айтады Жазады.. | Бағалау парағына өзара бағалау | Тақта Суреті | |
Негізгі бөлім | 2м | ІҮ.Жаңа сабақ Кестемен жұмыс ! Жіктеу есімдіктері септеледі. Құрамында есімдіктері бар жұмбақ, жаңылтпаш, өтірік өлең, айтады | Жаңа сабақ түсіндіріледі. Жіктеу есімдіктер септеледі | | Кестемен жұмыс | |
Қорытынды | 5м 15м 10м | Оқулықпен жұмыс. 1-жаттығу. Сөйлемдерді оқыту. Қарамен жазылған сөздер қай септік жалғауында тұр? (1-Ілік септігінде, 2-Жатыс септігі, 3-Көмектес септігі, 4-Табыс септігі) Қарамен жазылған сөздердің орнына жіктеу есімдігін қойып, сөйлемдерді көшіріп жазыңдар. Есімдіктің қай септік жалғауында тұрғанын айтыңдаршы. 2-жаттығу. Оқы. Жіктеу есімдіктерінің септелуіне көңіл бөл. Мен, ол есімдіктерінің түбірі қай септікте өзгереді? (Ілік.с, Б.с, Т.с, Ж.с. Ш.с, К,с.) 3-жаттығу Төмендегі зат есімдер мен есімдіктерді жіктеп жаз. Септелу айырмашылығын айтыңдар. Шығармашылық тапсырма Суретпен жұмыс « Наурыз» әңгіме құрастыру,4 жолды өлең құрастыру ,құрамында есім сөзі бар мақал айту, сол есім сөзді септеу. Сергіту сәті « Қаражорға» Маршруттық картамен жұмыс «Қазақ тілі» 4 СЫНЫП Жіктеу есімдігінің септелуі Шартты белгілер; «» 1 Өзіңе қажетті құралдар бар ма? / Қарындаш,оқулық,қалам,дәптер/ + 2 жеке жұмыс \ 3түсінбесең көршіңнен сұра. НҰСҚАУ — 1.Ережені қайтала * 2 Өлең жолын көшіріп жаз. Есімдіктің астын сыз. Жаудан елді қорғаған, Мәншүк апай ерлігі Ұмытылмас мәңгілік. Айтамыз біз ән қылып / + 3. Өлең жолындағы есімдікті септе . / + 4. Мен, сен, сіз, ол есімдіктерін қолданып, «Көктем» !. тақырыбына шағын әңгіме жаз. . / + 5 Ішінде есімдіктерін қолданып, білетін мақалыңды жаз Қиналсаң көршіңнен көмек сұра. | Жаттығуларды дәптерлеріне жазады. Топпен жұмыстанады, Жеке жұмыс , | Бағалау парағы 2 жұлдыз, 1 ұсыныс Бағалау парағы | Оқулық постер Маршруттық карта | |
Бағалау | | Басбармақ әдісі арқылы бағалау. | Балалар басбармақ арқылы бағалайды |
Үйге тапсырма | | 5-жаттығу, 145 –бет | Ережелерді қайталайды. |
Рефлексия | 2м | 1.«Не үйрендім?» 2. Бүгінгі сабақтағы ұнаған сәтін жазу. | Күнделіктеріне тапсырмаларды жазып алады. |
| | | | | | | | | | | | | | | |